Europos tyrėjų naktyje – minios mokslo entuziastų, besidominčių ateities idėjomis
Futurologija – tokią temą šiemet mokslo gerbėjams iš visos Lietuvos pristatė Tyrėjų nakties organizatoriai. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Molėtų ir kitų Lietuvos miestų gyventojai turėjo galimybę sudalyvauti daugiau nei 250 nemokamų mokslo renginių, kuriuos kuravo daugiau nei 280 mokslininkų iš pagrindinių šalies aukštojo mokslo įstaigų.
„Šiemet mokslo gerbėjai buvo kviečiami susipažinti su novatoriškiausiomis Lietuvos bei pasaulio futurologų idėjomis, pamatyti mokslininkų bei paprastų žmonių bendradarbiavimo rezultatus, dalyvauti protmūšyje, grožėtis įspūdingu lazerių šou ir dalyvauti dar daugelyje neįprastų veiklų, kurios leido gyvai ir smagiai pažinti mokslą, mokslininkus ir jų pasiekimus”, - pasakoja renginį organizuojančio Baltijos pažangių technologijų instituto direktorius dr. Tomas Žalandauskas.
Didžiausią minią žmonių, apie 1800 dalyvių, pritraukė Vilniaus Bernardinų sode vykę Europos tyrėjų nakties renginiai. Čia medžių lajas nušvietė spalvingas lazerių šou, lydimas elektroninės muzikos projekto „Girių dvasios“ improvizacijų, lankytojų dėmesį traukė Nobelio laureatų alėja. Kitose miesto erdvėse vyko protų kovos, kinomanai plūdo žiūrėti mokslinės fantastikos filmų, o tikriausių smalsuolių laukė daugybė galimybių eksperimentuoti, tapti mokslininkų asistentais ar leistis į futuristinę diskusiją su mokslininkais prie gardžios vakarienės.
„Didelio dėmesio sulaukė virtuali ekskursija po didžiausią pasaulyje dalelių fizikos laboratoriją CERN, į kurią nuvykti – kiekvieno fiziko svajonė. Taip pat žmones domino ir iš garsiojo Londono mokslo muziejaus atkeliavusi „Daugiau nei laboratorija: DIY mokslo revoliucija” paroda, kurioje demonstruojami ne mokslininkų, o paprastų žmonių, siekiančių pagerinti savo bendruomenės gyvenimą ar išspręsti tam tikrą problemą, įgyvendinti moksliniai pasiekimai bei idėjos. Beje, šią parodą, įsikūrusią Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre, pamatyti galima iki pat lapkričio 30 dienos”, - sako T. Žalandauskas.
Tyrėjų naktis šiemet Lietuvoje vyko jau 13 kartą. Renginio metu visuomenė yra skatinama apie mokslinius pasiekimus ne tik išgirsti, bet ir juos pamatyti gyvai ar net išbandyti.
Tyrėjų naktis paskutinį rugsėjo penktadienį vyksta daugiau nei 30 Europos šalių, o pažinti mokslo rezultatus tądien kviečia daugiau nei 300 Europos miestų. Tai Europos Komisijos iniciatyva, kurios tikslas - didinti mokslininkų pripažinimą visuomenėje, sudarant galimybę iš arti susipažinti su jų darbais ir pasiekimais.